Současnost webdesignu
Za webdesignem se kromě samotného vzhledu skrývá několik dalších oborů.
Každý z těchto oborů je zároveň prostředkem k vytvoření kvalitního webu a dobrý webdesignér by měl znát alespoň základy každého z nich. Prostředky webdesignu jsou často tak komplexní, že i v Česku, kde tvorba webových stránek má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje, začínají pracovat odborníci, kteří se věnují jen jednomu z nich.
Přístupnost
K vysvětlení, co vlastně přístupnost je, použijeme příměr s mobilním telefonem: Kolikrát jste někoho staršího slyšeli láteřit nad velikostí písma na displeji jeho mobilu? Věřím tomu, že alespoň jednou. Dřívější modely mobilů často nebraly v potaz uživatele se zrakem na hony vzdálenému tomu ostřížímu. Přístroj, na jehož displeji nic nepřečtěte, se může sebelépe ovládat, ale pro staršího člověka, který z něj nepřečte ani znak, je nepřístupný. Na webu to je stejné – webdesignéři často používají miniaturní velikost písma a k tomu nedovolí, aby šlo v prohlížeči zvětšit.
Průšvih, že ano? Stále jsme na tom ale dobře – na váš web nemusí totiž chtít přistupovat jen poloslepá babička. Může to být kolega od vedlejšího stolu s jiným prohlížečem, může to být známý, patřící k desetině barvoslepých občanů, nebo dokonce nevidomý se čtecím výstupním zařízením, může to být manažer s malým displejem na PDA a nakonec to může být třeba indexovací robot vyhledávače Google, který chce vaše stránky zařadit do své databáze. Tihle všichni mohou tvořit velmi silnou část vašich návštěvníků a tihle všichni se na spoustu webových stránek vinou webdesignérů nedostanou, protože „vidí“ stránky trošku jinak než většina návštěvníků.
Abyste nepřicházeli o tuto, často významnou, část uživatelů a chovali se ohleduplně k postiženým, měli byste dodržovat zásady přístupnosti. Stránky jsou přístupné, jestliže například:
- poskytují alternativní textový obsah pro netextové prvky (obrázky, Flash)
- umožňují změnu velikosti textu
- užívají barvy, které jsou dostatečně kontrastní
- dodržují významové značky v XHTML
Více o přístupnosti se dozvíte na stránkách Davida Špinara, jednoho z českých odborníků na toto téma – Přístupnost (http://pristupnost.nawebu.cz/).
Použitelnost
A jsme zpět u mobilů — určitě pochopíte, když někdo označí svůj přístroj za nepoužitelný. Znamená to, že se mu s ním nepracuje dobře. Například proto, že tlačítka jsou příliš blízko sebe, v menu se neorientuje, a když potřebuje něco nastavit, bez manuálu se nehne ani krok. Takový zákazník si příště rozmyslí koupi mobilu stejné značky.
U webových stránek je to stejné: čím více svým návštěvníkům zjednodušíte práci se stránkami, tím snáze u vás nakoupí, tím raději se zase vrátí.
Na použitelných (anglicky usable) webových stránkách se totiž uživatel:
- rychle zorientuje a pochopí jejich uspořádání
- nalezne informaci, pro kterou na stránky přišel
- neudělá moc chyb a nemusí přemýšlet nad navigací a funkčností
- cítí dobře a rád se zase vrátí
Informační architektura
Určitě jste někdy v knihovně vyhledávali nějakou konkrétní publikaci. Nebo jste na finančním úřadě hledali kancelář, která se věnuje vaší obci. Nebo jste si prohlíželi stránky internetového knihkupectví a hledali knihu, u které jste si pamatovali jen zkomolené jméno autora. Pokud jste byli ve všech případech úspěšní, pak vám gratuluji – setkali jste se s dobrou informační architekturou (anglicky Information Architecture – IA).
IA na webových stránkách se zabývá tříděním, organizací, pojmenováváním a prohledáváním informací tak, aby návštěvníkům byla usnadněna práce s nimi. Význam informační architektury stoupá s rozsáhlostí webových stránek. Takový internetový obchod se bez dobré informační architektury neobejde. IA velmi úzce souvisí s použitelností a vzhledem.
Dobrému webdesignérovi nemůže stačit, že se uživatelé na jeho stránky dostanou, rychle se zorientují a snadno je používají. Proto dobrý webdesignér ví něco i o vzhledu, stylistice a marketingu pro web.
Vzhled
Vraťme se k příkladu s mobilním telefonem z minulého článku. Přístroj má vždy svoji základní funkci, která je nutně plněna – je to překvapivě telefonování. Každý mobil kromě funkce ještě nějak vypadá – jeho vzhled tvoří kryt. Dobrý kryt vám neznemožní telefonování a plní funkci estetickou – mobil se vám pak líbí.
Vzhled (anglicky „look“ nebo „look-and-feel“) tvoří finální vizuální podobu stránek, se kterou uživatel pracuje. Hledá rovnováhu mezi formou a funkcí, kterou přebírá od ostatních prostředků webdesignu.
Dobrý vzhled na webu:
- vychází z přístupnosti, použitelnosti a informační architektury
- buduje zapamatovatelnou značku
- svým pojetím umožní uživateli ztotožnění se stránkami
- dodržuje typografická pravidla
Stylistika pro web
„Za devatero horami, za devatero řekami…“ – představte si, že by nápověda k vašemu mobilnímu telefonu začínala těmito slovy. Jsem si jist, že, pokud nemáte zvrácený smysl pro humor, výrobce tohoto mobilu by vaši důvěru nezískal. Možná by byl úspěšný při psaní pohádek, ale když čtete nápovědu k mobilu, potřebujete jednoduše a srozumitelně vysvětlit, jak provést požadovaný úkon.
Na webu je to zase podobné – pokud budete návštěvníky zdržovat větami typu „Pokud chcete stáhnout ceníky naší firmy, klikněte myší zde“, příště půjdou ke konkurenci, kde pro stažení ceníků slouží odkaz „Ceníky“. Úpravou sdělení pro publikování na webu se zabývá stylistika pro web (jinak též copywriting).
Abychom návštěvníky vlastních stránek neobtěžovali hromadami zbytečného textu, měli bychom alespoň vědět, že:
- lidé čtou delší texty z monitoru mnohem pomaleji
- lidé obecně webové stránky nečtou, ale „skenují“ – těkají očima a hledají něco, co je přiblíží cíli
- texty webu by měly užívat jazyk cílové skupiny
Více například v článku Marka Prokopa Jak psát správně pro WWW.
Optimalizace pro vyhledávače a webový marketing
Předpokládejme, že někde na webu je vystavena vaše stránka. Je po všech směrech dokonalá, splňuje všechny předpoklady být úspěšná, ale… navštěvujete ji jen vy, pár známých a náhodných zoufalců. Něco je bezesporu špatně – vždyť právě návštěvnost je klíčem k úspěchu stránky, v komerčním světě dokonce fatálním.
Získávání návštěvníků se věnuje webový marketing. Jeho část se zabývá získáváním návštěvníků tou nejpřirozenější cestou – z vyhledávačů (například Seznam.cz nebo Google.com). Obor se jmenuje Optimalizace pro vyhledávače (používá se také Search Engine Optimization neboli SEO).
Pokud máte stránky zajímavé pro lidi, jistě budou zajímavé i pro vyhledávače.
Jak pomoci svým stránkám ve vyhledávačích:
- napište kvalitní textový obsah, zajímavý pro návštěvníky
- vložte jej do správně strukturovaného HTML kódu stránek s dobrou informační architekturou
- získejte na stránku několik zpětných odkazů (začnětě například u obecných katalogů jako je Seznam.cz)