Home » Školení » Internetový design » Redakční systémy

Redakční systémy

… umožňují kompletní správu obsahu webu.


Základní funkcí redakčních systémů je publikování textů. Redakční systémy toho ovšem umí mnohem víc, obsahují nebo do nich lze doinstalovat celou řadu doplňků, např. diskuzní fóra, fotogalerie, internetový obchod atd.

Krátký popis 15 nejpopulárnějších redakčních systémů (dále jen RS) s jejich krátkým popisem.

1. Drupal

Drupal je software, který dovoluje jednotlivci, nebo celým skupinám jednoduše publikovat, upravovat a spravovat obsah webových stránek. Drupal je postaven na PHP/MYSQL jako většina populárních RS. Jeho výhodou je velká komunita a mnoho rozšíření, s kterými může vzniknout mnoho druhů stránek od osobních blogů po portály a bussines weby.

Drupal 6 – Instalace – Návod na instalaci Drupalu. Drupal patří mezi nejoblíbenější systémy pro správu obsahu.

2. Joomla

Dalším velmi populárním systémem je Joomla. Stejně jako Drupal na Joomle můžeme postavit mnoho druhů stránek s tisíci rošířeními. Ve spolupráci s velmi populárním rošířením VirtueMart se hodí i jako systém pro menší e-shopy. Velké plus Joomly je snadná instalace, správa komponent a modulů a velká komunita. K mínusům patří poměrná složitost menu a mnoho funkcí, které nikdy například při tvorbě blogu uživatelé nevyužijí a omezená možnost tvorby podkategorií (pouze 2 – Sekce / Kategorie /Článek)

Joomla 1.5 – Instalace – Návod na instalaci populárního redakčního systému Joomla.

3. PHP – Fusion

Php Fusion je velmi populární díky své menší robustnosti oproti dvoum předchozím systémům. Neobsahuje tolik rozšíření a funkcí, jako Joomla, ale to může být plus pro nároky na server a pro běžné uživatele. Fusion je psaný v PHP4 a využívá databáze k ukládání uživatelských dat. Základní balíček obsahuje rošíření fór, diskuzí, hodnocení článků a další.

4. Mambo

Rychlý a lehký RS. Mambo bylo základem některých dalších RS, sám o sobě je však mocný nástroj pro mnoho typů stránek. Nemá však takovou podporu jako výše zmiňované RS. Na administračním rozhraní je na první pohled vidět jaký RS na něj navazuje. Je to Joomla, a proto je zřejmě lepší zvolit Joomlu a její nejnovější verzi už i proté, že na Mambu už se tolik nepracuje a nevychází novější verze.

Mambo – Instalace – Návod na instalaci české verze redakčního systému Mambo.

5. MDPro

Poměrně neznámý RS je další z rodiny systémů, který vsází hlavně na jednoduchost a co největší přiblížení uživatelům bez jakekoliv znalosti programování. Základní menu v administračním rozhraní má pouze 4 položky a tak je velmi snadné se v něm orientovat. Mezi plusy patří přehlednost, jednoduchost. Mezi mínusy, trochu postarší vzhled, menší počet rozšíření a téměř žádné články v českém jazyce.

6. CMS Made Simple

Jak už název napovídá, tento systém si vybudoval svoje jméno hlavně na jednoduchosti a použitelnosti. Využívá PHP a databáze. Systém je postaven pro menší stránky maximálně do počtu 100 stránek. Hodí se na free hostingy díky svému malému zatížení serveru a snadnému použití. Jako ostatní systémy i tento můžete rozšířit mnoha moduly a komponenty.

7. Nucleus CMS

Nyní se dostáváme ke třem RS typickými pro tvorbu blogu. První z nich je Nucleus CMS s kterým snadno vytvoříte jeden nebo hned několik blogů. Umožňuje také na jednom blogu uveřejňovat články z více blogů. Mezi jeho základní komponenty patří možnost komentování, RSS, a vyhledávání. Snadno můžete upravovat práva uživatelů, měnit šablonu přes css soubory, vložit český jazyk a vše ostatní co na blogu potřebujete. Nástroj je to určitě mocný, jeho zaměření se však soustředí pouze na blogové stránky.

8. TextPattern

Druhým blogovým RS je TextPattern. V základní šabloně najdeme ve frontendu velmi strohý design, bez jakéhokoliv obrázku, což je možná škoda, pro uživatele, kteří se nechtějí zabývat úpravou vzhledu. Psaní článků je velmi jednoduché, co však postrádám je wysiwyg editor, pro psaní odkazů a odrážek tak musíte psát hvězdičky a jiné zkratky. Existuje také několik druhů kategorií, do kterých můžeme jednotlivý obsah vkládat. Bohužel svými funkcemi asi nepřekoná RS který je další.

Textpattern – Instalace – Návod na instalaci redakčního systému Textpettern.

9. WordPress

Zřejmě nejpopulárnější blogový systém u nás je WordPress. Byl vyvinut v roce 2001 a takže má poměrně dobré zkušenosti s tvorbou blogu. Základní instalace je velmi jednoduchá a hlavní balík obsahuje dvě šablony, které se však od sebe příliš neliší. WordPress mohu s klidným svědomím doporučit jak začínajícím blogerům tak zkušeným uživatelům. Navíc v ČR má velkou základnu a mnoho příznivců.

WordPress – Instalace – Návod na instalaci WordPressu. WordPress je určený spíše na tvorbu osobních stránek a blogů.

10. PHP – Nuke

Od blogových systémů se opět přesuneme k CMS/Portálovým systémům. Dalším oblíneným je PHP – Nuke, celou dobu se bavíme o free RS, php nuke se tak trochu vymyká, jeho stažení je sice zdarma, ovšem za další novou verzi se platí 10 dolarů. Celé administrační rozhraní so objevuje přímo ve stránce a nemá vlastní stránky oddělené od frontendu. Designově na tom není PHP nuke také nejlépe. Jeho nevýhody jsou časté chyby a velké zatížení serveru.

11. PrestaShop

Nyní se přesuneme k nástrojům pro tvorbu e-shopů. První z nich je Prestashop, který má velmi hezký vzhled a přehlednost jak ve frontendu tak v administračním rozhraní. Instalační soubor má pouze 2 MB, prestashop je tak velmi rychlý. Správa produktů je přehledná a rychlá. Neoplývá sice tolika funkcemi a šablona je trochu hůře editovatelná, ale i tak je to jeden z nejlších řešení pro e-shop.

12. Zencart

Tento systém byl vyvinut kodéry a programátory za spolupráce s majiteli e-shopů, a proto nabízí všechny funkce, které by e-shop měl mít. V ČR má ZenCart velkou popularitu a proto nechybí ani český překlad a mnoho komponent a modul, které můžete kdykoliv doinstalovat. Design trochu pokulhává a oproti PrestaShopu je tak trochu předpotopní, na druhou stranu je však úprava šablonu snazší a svůj vzhled si snadno můžete pozměnit. Co chválím je také struktura menu na stránkách. Nechybí podpora více jazyků, měn, dopravců, sazeb DPH, slevové kupony a export pro server zbozi.cz. Ovšem podobné funkce nabízí i Prestashop.

13. OpenCart

Dalším v řadě e-shopů je OpenCart. Je to také velmi oblíbený systém, avšak trochu méně než předchozí dva. Jeho instalace a použití je velice snadná. Nenabízí však tolik funkcí, pro jednoduché e-shopy s menším množství položek je však plně dostačující a jeho jednoduchost a přehlednost umožní snadné a pohodlné nakupování.

14. Magneto

Předposledním v nabídce e-shopů je Magneto. Je to poměrně mladý a flexibilní systém pro e-shop, který se svým svěžím designem zaujme nejednoho návštěvníka. Magneto nabízí mnoho pěkných funkcí, avšak u nás si nenašel takovou podporu jako Prestashop, Zencart, popř. VirtueMart.

15. VirtueMart

Jako poslední přichází na řadu VirtueMart, i když to sám o sobě není systém, ale pouze komponenta do Joomly, co do rozsahu se určitě může rovnat již zmiňovaným systémům. Najdeme v něm stejné funkce jako u ostatních systémů s plnou podporou češtiny a velké uživatelské základny. Jeho výhodou je určitě to, že můžeme mít vytvořeny stránky v Joomle a po nějakém čase se rozhodneme vytvořit e-shop. Nainstalujeme jen novou komponentu, přidáme odkaz do menu a e-shop se nám zobrazí na současných stránkách. Můžeme tak mít portál a e-shop v jednom. Nevýhodou je určitě velikost, spolu s Joomlou ma VirtueMart přes 15 MB, což je poměrně dost. Pomalejší budou určitě i dotazy na databázi.