Grafické nástroje
… pro vytvoření grafického návrhu
jsou programy, které používáme ke kreslení a úpravám obrázků. Jejich používání vyžaduje kromě grafických dovedností i základní přehled o příponách souborů, protože uložení obrázku v nevhodném typu souboru může naši práci znehodnotit.
Komerční
Malování
Malování je jednoduchý bitmapový grafický editor, který je standardní součástí Windows. Klasické soubory s výchozí příponou BMP vytvořené v malovaní se pro svoji velikost nehodí pro použití na webových stránkách a pro posílání emailem. Fotografie pro www stránky se ukládají jako soubory JPG, animované obrázky a tlačítka jako GIF.
Adobe Photoshop
Velmi známy grafický editor s mnoha funkcemi. Lze jej rozšířit pomocí pluginů, obsahuje export do pdf, vrstvy, vyhlazováni a mnoho dalšího.
Adobe Fireworks
Se softwarem Adobe Fireworks můžete rychle vytvářet prototypy webových stránek a aplikačních rozhraní. S vylepšenou sadou nástrojů můžete vytvářet a optimalizovat obrázky pro weby rychleji a přesněji než kdykoli dříve. V aplikaci Fireworks CS4 můžete pomocí nové funkce Export CSS vytvořit prototyp úplného rozvržení webové stránky a rychle ji převést na HTML formát založený na stylu CSS pro online publikování. Celý návrh webu můžete sbalit do jediného souboru PDF. Aplikace Fireworks CS4 umožňuje exportovat prototyp s možností ovládání ve formě interaktivního souboru PDF, takže můžete snadno získávat poznámky od recenzentů a předvádět své návrhy. V aplikaci Adobe Photoshop® můžete používat světelné a stínové efekty, styly a režimy prolnutí, včetně sedmi nových režimů prolnutí a přidávat tak hloubku a charakter textu i symbolům.
Zdarma
GIMP
Asi nejznámějším, funkčně velmi bohatým a snadno ovladatelným open source nástrojem na úpravy obrázků a digitálních fotek je aplikace GIMP. Program GIMP měl být linuxovou náhražkou mezi grafiky oblíbeného nástroje Adobe Photoshop, který ovšem neexistuje ve verzi pro operační systémy linuxového typu. Na počátky byla verze určená pro Linux, dnes je GIMP k dispozici pro všechny běžně používané operační systémy (kromě Windows například i pro Mac OS X, FreeBSD, Solaris a další).
GIMP nabízí velmi bohatou paletu nástrojů pro kreslení, práci s vrstvami, filtry a efekty, nástroje na výběr částí obrázku, úpravy barev, jasu či kontrastu a mnoho dalšího. Funkce grafického editoru můžete navíc rozšířit pomocí plug-in modulů. GIMP si poradí se všemi více či méně běžnými grafickými formáty. Na domovském webu programu najdete i mnoho zajímavých návodů a dokumentaci.
Velkou výhodou aplikace GIMP je také jeho dostupnost ve verzi určené pro přenosné USB Flash disky, díky které můžete mít svůj oblíbený grafický editor vždy po ruce, ať už pracujete na jakémkoliv počítači.
Adobe Photoshop CS3 Beta
Poprvé v historii poskytla společnost Adobe k veřejnému testování betaverzi svojí vlajkové lodi – bitmapového grafického editoru Photoshop. Díky tomuto kroku si můžete i vy nyní zdarma vyzkoušet chystanou verzi CS3. O Photoshopu jste již určitě někdy slyšeli, proto se zmiňme spíše o novinkách ve verzi CS3.
Kromě inovovaného uživatelského rozhraní na vás ve Photoshopu CS3 čekají například vylepšené nástroje na korekci jasu a kontrastu, pokročilé úpravy barev, výběr částí obrazu, skládání a prolínání fotografií nebo tzv. nedestruktivní filtry. Vylepšena byla také spolupráce s RAW formáty různých výrobců digitálních fotoaparátů a rovněž i spolupráce s dokumenty ve formátu PDF.
Jestliže vlastníte licenci k předchozí verzi Photoshopu, můžete betaverzi CS3 testovat do dubna letošního roku (kdy má být nová verze oficiálně uvedena), v opačném případě máte na testování dva dny. Zapátráte-li trochu na internetu, velmi rychle zjistíte, že dvoudenní omezení lze snadno obejít.
Před stažením betaverze Photoshopu CS3 je třeba se zaregistrovat na tomto webu.
Inkscape
Freeware a open source programy se ovšem nevěnují jen bitmapové grafice. Příkladem může být výborný editor vektorové grafiky Inkscape, který je k dispozici jako open source. Inkscape běžným uživatelům plně nahradí funkce drahých vektorových editorů, jako například Adobe Illustrator nebo CorelDRAW.
Inkscape má přehledné uživatelské rozhraní, kterému dominuje Panel nástrojů, kde najdete běžné nástroje pro práci s vektorovou grafikou (přímky, křivky, geometrické tvary), nechybí ani práce s vrstvami či texty. Inkscape pracuje s běžnými formáty vektorové grafiky, mezi formáty pro export patří SVG a EPS, doplňkovými aplikacemi je možné podporu formátů rozšířit. Do svých grafických projektů můžete samozřejmě přidávat také bitmapové obrázky, konkrétně ve formátech JPG, TIFF, GIF, PNG a dalších. Uživatele jistě potěší, že Inkscape je k dispozici i s uživatelským rozhraním v češtině. Další informace a návody, jak pracovat s vektorovým editorem najdete (česky) například na této (http://inkscape.prosim.org/index.php) stránce.