Home » Školení » Internetový design » SEO optimalizace

SEO optimalizace

Na web chodí lidi různě, někdo napíše přímo adresu, jiný klikne na odkaz třeba v katalogu, nejvíc lidí se však na web dostává z vyhledávačů. Aby jste získali nové návštěvníky z vyhledávačů je třeba stránky trochu upravit, hlavně nesmíte dělat stránky tak, aby byly pro vyhledávače nečitelné. Před optimalizací si musíte nejprve ujasnit o jaké návštěvníky máte zájem a těmto návštěvníkům musíte něco nabídnout, ideálně to co zrovna hledají.

Z čeho se SEO skládá

Hodně zjednodušeně by se seo optimalizace dala rozdělit do třech kroků.

  1. Analýza klíčových slov.
  2. Vhodné rozmístění slov na stránce.
  3. Tvorba zpětných odkazů.

Obsah především

SEO je hlavně o kvalitním obsahu, nemůžete přeci jen vyšperkovat stránku několika klíčovýmí slovy a čekat zázraky. Častý problém začátečníků je, že si chtějí udělat nějaký web, jenže zapomenou na obsah, nebo neví o čem psát takový web je kničemu návštěvník totiž vždy přichází pro nějaký obsah např. článek, obrázek, program… S webem raději nezačínejte pokud nebude vědět o čem.

Jak zjistit klíčová slova

Cíl je už jasný dostat se na přední příčky ve vyhledávačích. Ale na jaká hledaná slova? Prostě se musí zjistit co návštěvníci hledají. Zjistit klíčová slova lze:

  • Z hlavy, prostě musíte příjít na to jak uživatelé hledají.
  • Pomoci nástrojů pro návrh klíčových slov.
  • Od konkurence, stačí se podívat na co optimalizuje vaše konkurence.

Z hlavy

Například pro tento web mě z hlavy napadají fráze:

  • tvorba webu
  • tvorba www stránek
  • jak si udělat stránku

Rozhodně tohle nejsou všechny, musíte přijít na spoustu dalších frází

Nástroje pro návrh klíčových slov

Google nabízí zdarma nástroj pro návrh klíčových slov pro svůj reklamní systém AdWords, tento nástroj můžete použít i pro SEO. Seznam nabízí podobný nástroj pro svůj reklamní systém Sklik, tento nástroj je také zdarma, stačí se přihlásit přes svůj účet u Seznamu. V těchto nástrojích stačí zadat nějaké klíčové slovo a nástroj vám nabídne další relevantní klíčová slova. Další způsob jak zjistit co se hledá je našeptávač Seznamu. Stačí jen psát a našeptávač vám hned nabízí to co se nejvíc hledá, dříve našeptávač ukazoval i průměrný počet hledání. Počet hledaní na Seznamu lze zjistit ve statistice hledanosti.

Od konkurence

Nejlépe se to sleduje pokud má konkurence nějaké free počítadlo jako je Toplist.cz apod. samozřejmě musíte mít přístup do statistik bez hesla což už většina webů nemá. Taky se dá web procházet většinou je hned dobře vidět na co konkurence optimalizuje (klíčová slova v: title, meta, h1, strong).

Tvorba zpětných odkazů

Zpětné odkazy se nejčastěji získávají:

  • Zařazením stránek do katalogů
  • Výměnou odkazů

Zařazení stránek do katalogů

Je nejjednodušší cesta jak získat spousty odkazů. Jen odkazy z katalogu lze dosáhnou i PageRanku 4/10. Postup je u většiny katalogů stejný:

  • Nejdříve se proklikejte až do sekce kam chcete zařadit váš odkaz.
  • Najděte odkaz přidat odkaz a klikněte na něj.
  • Napište titulek, popis vašich stránek, adresu, e-mail a odsouhlaste podmínky přidání odkazu.
  • Za několik dní se administrátoři podívají na váš popis pokud bude odpovídat stránkám tak ho zařadí do katalogu. Většinou vám pošlou mail.
  • Někdy se stává, že popis přepíší, nebo stránky nezařadí do katalogu většinou kvůli tomu, že stránky se nehodí do sekce, kterou jste zvolili, nebo neodpovídal popis vašich stránek.

Podobně můžete získat odkazy napsáním PR článku.

Výměnou odkazů

Odkaz za odkaz většinou probíhá tak: Máte zájem o odkaz na nějakém jiném webu, nejprve musíte odkázat na web, na kterém chcete odkaz pak stačí jen kontaktovat majitele webu pokud bude s výměnou souhlasit přidá i odkaz na vás.

Před výměnou odkazu je dobré zkontrolovat jaký má stránka, na které bude váš odkaz rank nejméně 3/10 jinak to nemá smysl. Kolik je na stránce odkazů čím méně tím líp, protože rank se dělí mezi všechny odkazované stránky.

Další zásada raději vyměňujte odkazy s tématicky stejným webem. Správný tvar odkazu Jako text odkazu vždy volte slovo, nebo slova, na které svoji stránku optimalizujete, protože odkazem nezískáváte jen rank, ale i přidáváte váhu na slova v odkazu. Rozhodně nepoužívejte stálé chyby typu: klikněte zde, více, zde naleznete apod.

Závěr

Doufám, že jste tedy pochopili, že cílem seo není na web dostat co nejvíce návštěvníků, ale jen ty, kterým máte co nabídnout. Zjednodušeně lze říci. SEO optimalizací získáte:

  • Více návštěvníků.
  • Pokud je web komerční získáte více peněz.
  • Jde-li o nekomerční projekt můžete vydělat třeba na reklamě.