Home » Webový design

Webový design

tvorba WWW stránek

Při zadávání tvorby internetové prezentace bývá nejčastější chybou, že jako první požadavek je grafický návrh. Grafický návrh by měl, ale být vytvořen až na základě připravené zadávací dokumentace, zvané také logická struktura webu.

Pokud bychom postupovali obráceně, pravděpodobně dříve nebo později začneme podřizovat obsah a strukturu grafice. Můžeme se držet pravidla, i když neplatí vždy: „Nejprve se soustřeďte na to, aby váš web dobře fungoval a teprve pak na to, aby dobře vypadal.“
webdesign, tvorba WWW stránek

Logická struktura

Díky návrhu architektury webu si můžeme lépe představit, jak bude výsledný web vypadat a jaké budou jeho funkce. Díky tomu můžeme lépe odhalit a odstranit případné nedostatky. Tím ušetříme spoustu peněz, které by mohla stát pozdější oprava naprogramované aplikace.

Návrh struktury webu
V návrhu struktury vydefinujeme všechny stránky webu, jejich vzájemné vazby a obvyklé uživatelské scénáře. Dbáme na to, aby byly informace vhodně strukturované, dobře použitelné a vedly k naplnění cílů.

Návrh navigace webu
Správně zvolená navigace je důležitou součástí webu, která pomáhá návštěvníkovy stránek rychle nalézt to, co hledá. Tomuto bodu věnujeme při návrhu webu velikou péči.

Výsledkem návrhu architektury webu je dokument, který definuje a popisuje strukturu, navigaci a modely jednotlivých stránek. Ten společně projdeme a odsouhlasíme. S tímto dokumentem pak může pracovat grafik, který web oblékne do slušivého kabátku.

Grafický návrh

Grafický návrh je významnou součástí v podstatě jakéhokoliv webu, všude totiž plní několik hlavních úkolů:

 • Vytváří první dojem – ovlivňuje ochotu uživatele dále web zkoumat poté, co přišel např. z vyhledávače (konkurence je vždy vzdálena na jedno až dvě kliknutí).
 • Zvyšuje hodnověrnost prezentace, tedy ochotu uživatelů věřit uváděným informacím nebo si dokonce rovnou něco objednat, viz také důvěryhodnost webu.
 • Zvedá zapamatovatelnost a tím i pravděpodobnost další návštěvy (je třeba si uvědomit, že jen malé množství obchodů je uzavřeno při první návštěvě).
 • Podporuje image firmy – ať už svou atraktivitou, celkovým vyzněním, čistotou či moderností, grafický návrh významně ovlivňuje způsob, jakým návštěvníci vaši společnost vnímají.

Vzbuzení důvěry

Podle informací ze serveru Consumer WebWatch hodnotí 46 % uživatelů důvěryhodnost webu podle jeho vzhledu.

Vzhled webu je vůbec to první, co může uživatele k jeho prohlížení přilákat, nebo naopak od něj odpudit. Pokud budeme cíleně hledat nějakou službu či produkt a můžeme si vybrat z více stránek, automaticky sáhneme po té, která na nás udělá lepší dojem.

Každý člověk, ať muž či žena, vnímá jednotlivé podněty odlišně. Grafický vzhled webu proto optimalizujeme pro ty, kdo ho budou skutečně používat.

Kodovaní šablon

Dobrý kód je nedílnou součástí úspěšného webu. Téměř nikdo ho sice nevidí, ale na pozadí stránky zajištuje, aby se správně zobrazovala ve všech webových prohlížečích.

Dobrá webová šablona zaručuje:

 • Korektní zobrazení bez ohledu na vybavení a prohlížeč uživatele (IE, Firefox, Opera, ap.)
 • Přístupnost pro uživatele a vyhledávače
 • Rychlost načítání stránky
 • Sémantika, kterou ocení uživatelé i vyhledávače
 • Validní kód odpovídající webovým standardům konsorcia W3C
 • Ošetření tiskové verze stránek (pomocí souboru CSS), která uživateli umožní vytisknout stránky bez nepotřebných prvků (navigace, zápatí, apod.)

Domény a webhosting

Ve chvíli, kdy se tvorba WWW stránek chýlí ke konci, je potřeba je umístit na internet, na tzv. ostrý server. Řeší se tedy, kdo zajistí webhosting. Existuje několik možností:

 • Free webhosting (freehosting) – webhosting zdarma. Jako většina bezplatných služeb to však má háček, servery pro neplacený webhosting bývají často přetížené a pomalé (projeví se to třeba při snaze optimalizovat pro vyhledávače). Také technická podpora nepatří k nejrychlejším. Proto se tento webhosting hodí spíše pro studenty, nikdy ne pro firemní prezentace.
 • Kvalitní webhosting zajistí jen spolehlivý server Komerční webhosting – využití firmy specializované přímo na poskytování služeb v oblasti webhostingu. Zde je již nabídka stálá a spolehlivá, nevýhodou však zůstává malá dostupnost pokročilých vývojářských nástrojů na většině běžných komerčních serverů.

Registrace do katalogů / vyhledávačů

Jakmile spustíte nový web, je třeba na něj přivést návštěvníky. Prvním krokem obvykle bývá registrace do katalogů a vyhledávačů – je to rychlý a levný způsob propagace. Registrace do katalogů se však vyplatí i staršímu webu, byla-li jeho propagace zanedbána. Jde zkrátka o základ webové viditelnosti.