Home » Školení » Internetový design » Mýty kolem webu

Mýty kolem webu

Mezi uživateli internetu koluje několik mýtů a polopravd, které se pokusíme uvést na pravou míru.


Mýtus první: webdesign je umění

Není. Webdesign je řemeslo jako každé jiné. Úlohou webdesignera není oslnit případné návštěvníky webu nezbednou koláží grafických symbolů a nesmyslným množstvím jásavých barev. Naopak – účelem každého webu je decentní a nenásilnou formou podat informace svým návštěvníkům, u komerčních projektů je pak prvořadým cílem získat a udržet zákazníka. Účelná, přehledná a snadno použitelná prezentace psaná srozumitelným a jednoduchým jazykem je prvním a nezbytným krokem k obchodnímu úspěchu.

Mýtus druhý: na stránce se musí všechno hýbat

Kdepak. Jakékoliv zbytečné animace a bezúčelně se pohybující prvky zbytečně odvádějí pozornost návštěvníka a brání mu v cestě k informacím, které hledá. Podobné stránky se navíc déle stahují a na webu víc než kde jinde platí, že čas jsou peníze.

Mýtus třetí: webové stránky může dělat každý

Nemůže. Webdesign se jako každá lidská činnost řídí pevně danými základními standardy a doporučeními, bez jejichž studia a pochopení nelze vytvořit použitelné a přístupné webové stránky. Použitelností je míněno snadné, pochopitelné a jednoduché ovládání webové prezentace, přístupnost pak zaručuje, že návštěvníkům, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu handicapováni, neklade web více překážek, než je bezpodmínečně nutné. Nejlépe žádné.

Mýtus čtvrtý: aby můj web byl k nalezení, musím si připlatit

Nikoli. SEO, neboli česky „optimalizace pro vyhledávače” je obdobou rybářovy udice. Nestačí pouze jednou nahodit a trpně čekat na úlovek. Abychom zůstali u příměru z úvodu stránky, správný rybář nahazuje porůznu a snaží se nějakou kořist aktivně přilákat. Úlohou optimalizace je v podstatě totéž. Jak předložit vyhledávačům tu správnou pochoutku, aby váš web byl snadno k nalezení, vám poradíme zároveň při tvorbě nového ( nebo redesignu starého) webu. Zmíněná činnost není zpoplatněna navíc a je, alespoň v našem studiu, automatickou součástí tvorby každé webové prezentace.

Text převzat z http://www.plavacek.net/