Historie webdesignu
Určité jevy se vrací zpět, každá doba má své typické znaky a určité „správné“ postupy.
Začátek
V dřívějších fázích vývoje webu se pod termínem webdesign skrývalo vytvářeni statických stránek ve formátu HTML s propojeným textem a grafikou. Veškerý obsah a funkce byly napevno zakódovaný v každé jednotlivé stránce.
První fáze: Nesmělé krůčky
V polovině devadesátých let byl web v režii skupiny nadšenců. Jako dosud neprozkoumané médium si mohl stěžovat na nedostatek návštěvníků i stránek, které se zde objevovaly buď po vzoru zahraničních modelů nebo převodem osvědčených témat z jiných médií. Webdesign představovalo několik značek jazyka HTML a pár obrázků na každé stránce.
Druhá fáze: Překotný vývoj a bezvládí
Web se jako médium sice překotně vyvíjí, ale není to vývoj kontrolovaný – jedna verze prohlížeče střídá druhou, technologie se s každou novou verzí mění. Médium se teprve začíná probouzet a noví webdesignéři zjišťují, kudy cesta nevede.
Na web se i v Česku začínají dostávat větší firmy. Když se jich však zeptáte, proč vlastně stránky chtějí, často ani neví nebo řeknou něco jako: „Protože naše konkurence je už má.“ Vyhazují se peníze také například za neefektivní typy marketingu; pěkná, ale pro web nepoužitelná uživatelská rozhraní nebo podfuky ve vyhledavačích, jimiž majitelé hazardují s důvěryhodností webových stránek.
Třetí fáze: Standardy a orientace na uživatele
Organizace W3C společně s progresivními světovými webdesignéry prosazují technologické a jiné standardy. V době, kdy se jimi více či méně řídí všechny moderní prohlížeče, je možné zapomenout na technologický Babylon a začít se věnovat i jiným věcem než technologiím.
Nová fáze webdesignu je orientována na uživatele – budují se weby, které přinášejí návštěvníkům hodnotný obsah, jsou jednoduše použitelné, důvěryhodné, přístupné na různých minoritních platformách a dobře naleznutelné ve vyhledavačích. Webdesignové projekty mají cíl, podle toho se stavějí a v ideálním případě cíl dodrží.
Bylo vyzkoušeno, že cesta živelného vývoje nevede k úspěšným webovým stránkám, proto se mnohem více analyzují cílové skupiny, konkurence, provádějí se uživatelské testy a vyhodnocuje se chování uživatelů na stránkách.