Realizace
Logická struktura
Díky návrhu architektury webu si můžeme lépe představit, jak bude výsledný web vypadat a jaké budou jeho funkce. Díky tomu můžeme lépe odhalit a odstranit případné nedostatky. Tím ušetříme spoustu peněz, které by mohla stát pozdější oprava naprogramované aplikace.
Jak to děláme?
Návrh struktury webu
V návrhu struktury vydefinujeme všechny stránky webu, jejich vzájemné vazby a obvyklé uživatelské scénáře. Dbáme na to, aby byly informace vhodně strukturované, dobře použitelné a vedly k naplnění cílů.
Návrh navigace webu
Správně zvolená navigace je důležitou součástí webu, která pomáhá návštěvníkovy stránek rychle nalézt to, co hledá. Tomuto bodu věnujeme při návrhu webu velikou péči.
Rozkreslení modelů webu (wireframe)
Jakmile známe obsah webu, tak se můžeme pustit do kreslení drátěných modelů webu (wireframe), které jsou základem pro grafický návrh webu.
Jaký je výsledek?
Výsledkem návrhu architektury webu je dokument, který definuje a popisuje strukturu, navigaci a modely jednotlivých stránek. Ten společně projdeme a odsouhlasíme. S tímto dokumentem pak může pracovat grafik, který web oblékne do slušivého kabátku.
Grafický návrh
Grafický návrh je významnou součástí v podstatě jakéhokoliv webu, všude totiž plní několik hlavních úkolů:
- Vytváří první dojem – ovlivňuje ochotu uživatele dále web zkoumat poté, co přišel např. z vyhledávače (konkurence je vždy vzdálena na jedno až dvě kliknutí).
- Zvyšuje hodnověrnost prezentace, tedy ochotu uživatelů věřit uváděným informacím nebo si dokonce rovnou něco objednat, viz také důvěryhodnost webu.
- Zvedá zapamatovatelnost a tím i pravděpodobnost další návštěvy (je třeba si uvědomit, že jen malé množství obchodů je uzavřeno při první návštěvě).
- Podporuje image firmy – ať už svou atraktivitou, celkovým vyzněním, čistotou či moderností, grafický návrh významně ovlivňuje způsob, jakým návštěvníci vaši společnost vnímají.
Vzbuzení důvěry
Podle informací ze serveru Consumer WebWatch hodnotí 46 % uživatelů důvěryhodnost webu podle jeho vzhledu.
Vzhled webu je vůbec to první, co může uživatele k jeho prohlížení přilákat, nebo naopak od něj odpudit. Pokud budeme cíleně hledat nějakou službu či produkt a můžeme si vybrat z více stránek, automaticky sáhneme po té, která na nás udělá lepší dojem.
Poznámka: Grafický návrh však není to, čím bychom měli tvorbu nového webu začít. Aby byl nový web účinným nástrojem firemního marketinku, neměla by na startu chybět vstupní analýza a návrh vhodné marketingové strategie.
Jak navrhujeme grafiku pro web?
Při tvorbě webu se vždy orientujeme na uživatele, kteří budou Vaše stránky používat. Cílové skupině je při návrhu webu podřízeno vše. Počínaje samotným layoutem, přes výběr vhodných obrázků, fotek, barev nebo například tvarů jednotlivých navigačních prvků na stránce.
Každý člověk, ať muž či žena, vnímá jednotlivé podněty odlišně. Grafický vzhled webu proto optimalizujeme pro ty, kdo ho budou skutečně používat.
Nezapomínáme na použitelnost a přístupnost
Vždy navrhujeme a vytváříme maximálně použitelné, účelné a současně také moderně vypadající stránky, které jsou přístupné pro všechny uživatele internetu.
Kodovaní šablon
Dobrý kód je nedílnou součástí úspěšného webu. Téměř nikdo ho sice nevidí, ale na pozadí stránky zajištuje, aby se správně zobrazovala ve všech webových prohlížečích.
Dodržujeme webové standardy
Na stránkách, které vytváříme dodržujeme v maximální možné míře doporučení a standardy konsorcia W3C, ale respektujeme také poměrně velké množství chyb a rozdílů u webových prohlížečů.
Dobrá webová šablona zaručuje:
- Korektní zobrazení bez ohledu na vybavení a prohlížeč uživatele (IE, Firefox, Opera, ap.)
- Přístupnost pro uživatele a vyhledávače
- Rychlost načítání stránky
- Sémantika, kterou ocení uživatelé i vyhledávače
- Validní kód odpovídající webovým standardům konsorcia W3C
- Ošetření tiskové verze stránek (pomocí souboru CSS), která uživateli umožní vytisknout stránky bez nepotřebných prvků (navigace, zápatí, apod.)
Domény a webhosting
Ve chvíli, kdy se tvorba WWW stránek chýlí ke konci, je potřeba je umístit na internet, na tzv. ostrý server. Řeší se tedy, kdo zajistí webhosting. Existuje několik možností:
- Free webhosting (freehosting) – webhosting zdarma. Jako většina bezplatných služeb to však má háček, servery pro neplacený webhosting bývají často přetížené a pomalé (projeví se to třeba při snaze optimalizovat pro vyhledávače). Také technická podpora nepatří k nejrychlejším. Proto se tento webhosting hodí spíše pro studenty, nikdy ne pro firemní prezentace.
- Kvalitní webhosting zajistí jen spolehlivý server Komerční webhosting – využití firmy specializované přímo na poskytování služeb v oblasti webhostingu. Zde je již nabídka stálá a spolehlivá, nevýhodou však zůstává malá dostupnost pokročilých vývojářských nástrojů na většině běžných komerčních serverů.
Registrace do katalogů / vyhledávačů
Jakmile spustíte nový web, je třeba na něj přivést návštěvníky. Prvním krokem obvykle bývá registrace do katalogů a vyhledávačů – je to rychlý a levný způsob propagace. Registrace do katalogů se však vyplatí i staršímu webu, byla-li jeho propagace zanedbána. Jde zkrátka o základ webové viditelnosti.
Rozdíl mezi katalogem a vyhledávačem
Katalog je systém odkazů, tříděný do kategorií podle zaměření. Každý odkaz má přiřazen titulek a popisek, pracovníci katalogu odkaz před přidáním kontrolují. Významnou předností katalogu (zejména u regionálních katalogů) je menší konkurence – nesoupeříte se všemi ostatními weby jako ve vyhledávači.
Vyhledávač (někdy také fulltext) je aplikace, jejíž roboti (speciální programy) prochází všechny stránky automaticky. Na rozdíl od katalogů je u vyhledávače důležité pořadí, v jakém jsou stránky vypisovány – uživatelé nejvíce navštěvují první tři odkazy. Umístění v tomto pořadí lze ovlivnit pomocí optimalizace pro vyhledávače.
Registrace do vyhledávačů je užitečná jen pro nově vytvořené weby (urychlí se tak zařazení webu). Jde o pouhé přivolání robota vyplněním jednoduchého formuláře. Nabízí-li někdo registraci do vyhledávačů v jiném kontextu, jde pravděpodobně o amatéra nebo o podvodníka!
Výhody registrace do katalogů
- přibudou vám zpětné odkazy → zlepší se pozice webu ve vyhledávačích (více viz link building)
- registrace do katalogů má dlouhodobý efekt, odkazy zde zůstanou mnoho let
- pro uživatele vašich služeb či výrobků bude snazší vás nalézt
- zvýší se návštěvnost vašich stránek
- návštěvníci z katalogů jsou většinou dobře cílení → přinášejí vyšší zisky
- podpoříte svou značku na internetu (branding)
Jak postupujeme při registraci do katalogů
- vybereme nejvýznamnější katalogy podle jazykové verze webu
- vyhledáme další oborové katalogy (podle typu činnosti)
- najdeme i vhodné regionální katalogy (podle místa působnosti)
- společně vytvoříme titulky a popisky na míru jednotlivým katalogům
- stránky ručně zaregistrujeme v souladu s pravidly každého katalogu (automatické registrace nefungují a mohou web poškodit ve vyhledávačích)