Home » Školení » Internetový design » HTML editory

HTML editory

K vytvoření dobrých webových stránek není potřeba dobrý HTML editor.


Kvalita webových stránek není závislá na HTML editoru. Existují 2 základní typy HTML editorů.

Vizuální HTML editor

Vizuální (WYSIWYG – What You See Is What You Get – co vidíš to dostaneš). HTML editor pracuje podobně jako textový editor (např. Word). Normálně vytváříte prvky webových stránek a HTML editor generuje kód. Řada tlačítek a nabídek se skutečně může podobat Wordu. Při práci s WYSIWYG editorem nemusíte vůbec umět značky HTML.

Nevýhodou je, že neukazují úplně přesně to, co z toho vyleze a že občas dělají zmatek v kódu.
Všechny slušné wysiwyg editory dnes nabízejí možnost přímé úpravy kódu, akorát jej potom zkontrolují. K velké zlosti mnohých autorů ten kód při ukládání i trochu mění, ale to už je prostě daň.

Vybrané HTML editory:

  • Microsoft Frontpage
  • Dreamweare
  • Adobe GoLive

Ruční HTML editory

Ač jsou poněkud těžkopádné, ten, kdo umí HTML, s ním opravdová kouzla. Program vypadá jako obyčejný texťák, navíc obvykle umožňuje pouze trochu sofistikovanější zadávání tagů.

Ačkoli v minulých letech zdálo, že lidé z pohodlnosti přejdou od strukturních editorů k wysiwyg editorům, nestalo se tak. Strukturní editory význam neztrácejí. Používají je ale zejména profesionální tvůrci dynamických a jinak specifických stránek, kde je třeba mít naprostou kontrolu nad vytvářeným kódem.

Mezi podstatné vlastnosti může patřit např. barevné zvýraznění syntaxe, ftp klient, databáze skriptů atd.

Vybrané HTML editory:

  • PSPad – vynikající editor, zcela zdarma, česky, používaný profesionálními webdesignery
  • HomeSite
  • EasyPad
  • Poznámkový blok

Podrobnější popis jednotlivých editorů je k dispozici na http://www.jakpsatweb.cz.

Jak vytvářet webové stránky

WYSIWYG editory jsou dobré pro amatérské stránky, pokud se nechcete učit HTML a spokojíte se s průměrným výsledkem. Naproti tomu v strukturním editoru máte vše ve svých rukách, editor nedělá žádné zmatky. Vše si pěkně vyťukáte. Zároveň pokročilá tvorba webových stránek je možná pouze ve strukturním editory (JavaScript a PHP).

Jednoduchá rada

 

  • Jestli to se stránkami myslíte vážně, naučte se HTML a na psaní si stáhněte program Notepad++ nebo PSPad.
  • Jestli potřebujete jenom rychle spáchat stránky a nechcete se učit HTML, zkuste si někde sehnat FrontPage 2003. Připravte se na to, že často nebudete vědět, co se děje.
  • Jesli potřebujete jenom udělat první pokusy a nechcete nic stahovat a instalovat, použijte Poznámkový blok (Notepad). Ve Windowsech je v nabídce Start > Programy > Příslušenství > Poznámkový blok.

Zajímavost

Na adrese: http://www.alejtech.eu/cs/Tvorba-web-stranek/Online-nastroje-pro-upravu-textu/HTML-nastroje.alej můžete snadno vytvořit HTML seznam, anebo tabulku z vašeho textu, zkopírováného z MS Word nebo MS Excel, a to pomocí tzv. konvertoru.