Home » Školení » Tvorba WWW – HTML » Jak začít

Jak začít

Než začneme s vytvářením vašich nových stránek, je potřeba si ujasnit co od nich očekáváte a co vše na nich budete chtít prezentovat a jakým způsobem.


realizace

Logická struktura webu

Nejprve se soustřeďte na to, aby váš web dobře fungoval a teprve pak na to, aby dobře vypadal. Stránky by měly být uspořádány tak, aby uživatel jejich rozvržení ihned pochopil. Jednotlivé oblasti webu by měly odpovídat jeho potřebám a příbuzné informace by se měly nacházet pohromadě. Tomu by měla odpovídat i adresářová struktura, kterou pro soubory vytvoříte.

Grafický návrh

Grafický návrh je významnou součástí v podstatě jakéhokoliv webu, všude totiž plní několik hlavních úkolů:

 • Vytváří první dojem – ovlivňuje ochotu uživatele dále web zkoumat poté, co přišel např. z vyhledávače.
 • Zvyšuje hodnověrnost prezentace, tedy ochotu uživatelů věřit uváděným informacím nebo si dokonce rovnou něco objednat.
 • Zvedá zapamatovatelnost a tím i pravděpodobnost další návštěvy (je třeba si uvědomit, že jen malé množství obchodů je uzavřeno při první návštěvě).
 • Podporuje image firmy – ať už svou atraktivitou, celkovým vyzněním, čistotou či moderností, grafický návrh významně ovlivňuje způsob, jakým návštěvníci vaši společnost vnímají.

Kodovaní šablon

Dobrý kód je nedílnou součástí úspěšného webu. Téměř nikdo ho sice nevidí, ale na pozadí stránky zajištuje, aby se správně zobrazovala ve všech webových prohlížečích.

Dodržujeme webové standardy

Na stránkách, které vytváříme dodržujeme v maximální možné míře doporučení a standardy konsorcia W3C, ale respektujeme také poměrně velké množství chyb a rozdílů u webových prohlížečů.

Dobrá webová šablona zaručuje:

 • Korektní zobrazení bez ohledu na vybavení a prohlížeč uživatele (IE, Firefox, Opera, ap.)
 • Přístupnost pro uživatele a vyhledávače
 • Rychlost načítání stránky
 • Sémantika, kterou ocení uživatelé i vyhledávače
 • Validní kód odpovídající webovým standardům konsorcia W3C
 • Ošetření tiskové verze stránek (pomocí souboru CSS), která uživateli umožní vytisknout stránky bez nepotřebných prvků (navigace, zápatí, apod.)

Formátování šablon

Každý text má obsah a formu. Když mluvím o formátu (formě) webových stránek, myslím tím třeba barvu a velikost písma, pozadí, zarovnání atd., prostě všechno, co nepatří do obsahu. To je formátování. Protože se jazyk HTML vyvíjel, vznikaly časem různé způsoby, jak formátovat text.

Proto dnes existují dva odlišné způsoby, jak v HTML třeba obarvit písmo nebo ztučnit text.

 1. Starší způsob používá přímo HTML tagy. Například kurzíva se dělá pomocí tagů <i> a </i>: kurzíva). Pomocí tagů se některé věci nedají udělat.
 2. Novější způsob — CSS styly — používá tag <style> a obecný atribut „style“, kterému se přiřazuje nějaká definice. Je to složitější, ale užitečnější a všeobecné.

Co je CSS?

Je to kolekce metod pro grafickou úpravu webových stránek. Ta zkratka znamená Cascading Style Sheets, česky „kaskádové styly“. Kaskádové, protože se na sebe mohou vrstvit definice stylu, ale platí jenom ta poslední.

Domény a webhosting

Ve chvíli, kdy se tvorba WWW stránek chýlí ke konci, je potřeba je umístit na internet, na tzv. ostrý server. Řeší se tedy, kdo zajistí webhosting. Existuje několik možností:

 • Free webhosting (freehosting) – webhosting zdarma. Jako většina bezplatných služeb to však má háček, servery pro neplacený webhosting bývají často přetížené a pomalé (projeví se to třeba při snaze optimalizovat pro vyhledávače). Také technická podpora nepatří k nejrychlejším. Proto se tento webhosting hodí spíše pro studenty, nikdy ne pro firemní prezentace.
 • Komerční webhosting – využití firmy specializované přímo na poskytování služeb v oblasti webhostingu. Zde je již nabídka stálá a spolehlivá, nevýhodou však zůstává malá dostupnost pokročilých vývojářských nástrojů na většině běžných komerčních serverů.

Registrace do katalogů / vyhledávačů

Jakmile spustíte nový web, je třeba na něj přivést návštěvníky. Prvním krokem obvykle bývá registrace do katalogů a vyhledávačů – je to rychlý a levný způsob propagace. Registrace do katalogů se však vyplatí i staršímu webu, byla-li jeho propagace zanedbána. Jde zkrátka o základ webové viditelnosti.