Home » Školení » Tvorba WWW – HTML » Editory, prohlížeče

Editory, prohlížeče

Každá stránka je na disku nebo na serveru uložena ve formě zdrojového kódu. Ten kód je psaný v jazyce HTML.


Jeden soubor lze otevřít ve dvou různých typech programů:

  • v prohlížeči — to je zobrazování
  • v editoru — to je úprava

V praxi vypadá práce se stránkami právě tak, že si otevřu jeden soubor ve dvou programech — v prohlížeči a v editoru. Přepisováním zdroje se mění stránka. To je způsob, kterým se stránky vytvářejí a mění.

Práce ve dvou programech

S HTML se pracuje tak, že se jeden a tentýž soubor otevře ve dvou různých programech.

  • Najděte si HTML soubor na disku. Otevřete ho v prohlížeči, nejčastěji prostě dvojklikem (prohlížeč je výchozí otevírací program)
  • Jděte znovu na disk a tutéž stránku otevřte v Poznámkovém bloku nebo jiném editoru.

Nyní by měl být stav ten, že v jednom programu je soubor otevřený v prohlížeči (např. Internet Explorer, Firefox), ve druhém programu je soubor otevřený v editoru (např. tedy Poznámkový blok). Nyní:

  • Změňte obsah v editoru.
  • Uložte.
  • Přepněte se do prohlížeče.
  • Obnovte stránku (např. klávesou F5). Měla by být vidět změna.

HTML editory

Editory HTML jsou programy, ve kterých tvoříme www stránky – píšeme zdrojový kód. Umožňují ukládat soubory s příponou html (internetová stránka).

  • Textový editor
    Webové stránky lze vytvářet v libovolném textovém editoru jako je například Poznámkový blok. Základní podmínkou je, aby ukládal soubory v čistém textu, tedy editory jako Word jsou nevhodné.Pokročilé editory nabízejí třeba barevné zvýraznění jednotlivých částí kódu či automatické doplňování tagů. Pokud chcete takový editor používat od začátku, zkuste třeba PSPad, Notepad++ či Matrix Y2K 2005.
  • WYSIWYG editory
    Dále se můžete setkat také s tzv. WYSIWYG editory („What you see is what you get“, tedy co vidíš, to dostaneš). V případě těchto editorů se můžete zcela vyhnout psaní HTML kódu, protože fungují podobně jako Word. Nicméně vězte, že WYSIWYG editor nikdy neudělá stránku tak přesně, jako když si ji píšete sami. Na druhou stranu, pokud už máte základy tvorby webových stránek, mohou vám tyto editory dosti urychlit práci tím, že vygenerují základní kód, který vy pak zpětně doladíte.

Webové prohlížeče

Webové prohlížeče jsou programy umožňující zobrazování internetových stránek (html souborů) a jejich vykreslení do finální podoby.

Prohlížečů je hodně druhů. Můžeme je však rozdělit do skupin podle vykreslovacího jádra – podle způsobu, jakým vykreslují www stránky. Avšak i prohlížeče se stejným vykreslovacím jádrem mohou vykreslovat stránky rozdílně, dokonce i různé verze stejného prohlížeče vykazují často odlišnosti, co se vykreslení webu týká.

Tato skutečnost pak webdesignerům přidělává vrásky. Uživatelé totiž používají různé prohlížeče, a pokud chceme vytvářet kvalitní stránky, je potřeba zajistit, aby se zobrazovaly v nejpoužívanějších prohlížečích přibližně stejně.

Svoje stránky byste vždy měli vyzkoušet alespoň na těchto prohlížečích:

  • Internet Explorer 7 nebo 8
  • Firefox
  • Opera
  • Google Chrome

Znamená to, že si Firefox, Chrome a Operu musíte nainstalovat. Explorer je na každých Windows už od začátku. Ostatní prohlížeče mít nemusíte, protože se chovají velmi podobně jako výše zmíněné.

Proč se prohlížeče liší

Internet se zpočátku vyvíjel neuvěřitelně rychle. Podobně dynamicky se přetvářel jazyk HTML, tak aby umožňoval zařazovat do stránek nové a nové věci.

Starší prohlížeče neumožňovaly stejné zobrazení stránek jako prohlížeče moderní, protože v době vzniku starších prohlížečů se prostě nevědělo, jak se budou stránky psát za pár let. Něco samozřejmě zůstalo stejné, ale staré prohlížeče neumějí zobrazovat nové styly, skripty a jiné vychytávky.

Kromě oficiální verze jazyka HTML existovaly různé hybridní formy HTML a rozšíření HTML. Výrobci prohlížečů (zejména Microsoft) se snažili do svých prohlížečů zabudovat podporu nestandardních věcí, které byly teprve v návrhu nebo které si sami vymysleli. Čili interpretace jazyka HTML je závislá na prohlížeči, který používá čtenář (klient).

V poslední době se to trochu uklidnilo. Microsoft do Internet Exploreru 8 zapracoval podporu některých důležitých standardů. Konkurenční prohlížeče Mozilla (Firefox), Webkit (Chrome) a Opera jsou na tom ohledně standardů ještě lépe.

Když si chcete prohlédnout zdrojový kód již existující html stránky, která se vám zobrazuje v prohlížeči, zadejte z menu prohlížeče příkaz Zobrazit -> Zdrojový kód (případně View -> Source, může se to jmenovat i jinak, někdy je to na pravém tlačítku). Otevře se nějaký program a v něm bude zdrojový kód. Ten program je nejčastěji Poznámkový blok (Notepad), ale může to být i jiný program.